ISLAND

Po roce a půl napjatého čekání a odkládání termínů bylo konečně možné uskutečnit strukturovaný kurz spojený s návštěvou základních škol na Islandu, realizovaný v rámci projektu Erasmus+.

Kurz pořádala agentura English Matters a po předchozích pozitivních zkušenostech se opět ukázala jako skvělá volba. Kurzu se zúčastnilo 109 převážně pedagogických pracovníků z 19 zemí Evropy. Kromě exkurzí za dech beroucí přírodou, vodopády, termálními prameny a gejzírem, byla hlavní náplní kurzu návštěva škol, které byly pečlivě vybrány dle individuálních požadavků každého účastníka. Jako všechny severské země je také Island známý vysokou kvalitou vzdělávání a pozitivním klimatem ve školách. Ve vzdělávání se odráží celkový postoj Islanďanů, který vnímá jako nejdůležitější ochranu životního prostředí a udržitelnost, zdravý životní styl a vstřícný postoj k odlišnostem každého člověka. Děti jsou od malička vedeny ke zvládání ručních prací – šití, vaření, práci se dřevem, školy podporují zdravé svačinky, žáci chodí za každého počasí ven na školní hřiště, hodně škol disponuje bazény. Mnoho věcí ze škol, ale i z celkového naladění obyvatel by mohlo být inspirací pro ostatní země nejen v Evropě.

ISLAND

Dnes je úterý 16. 4. 2024