Beseda o výzkumu a přírodě v Africe

Dne 8.11. 2023 se třídy 3.A,B vydaly do sokolovny na besedu, kterou pořádal ÚSTAV BIOLOGIE OBRATLOVCŮ AKADEMIE VĚD ČR, detašované pracoviště Studenec.

Data, která pracovníci výzkumu získávají terénním pozorováním, laboratorními analýzami a cílenými experimenty, jsou využívána zejména k hledání odpovědí na důležité otázky ekologické a evoluční biologie na úrovni populací. Výzkumné aktivity mají převážně charakter základního výzkumu s možnými aplikacemi v biomedicíně, ochraně druhů i celých ekosystémů a epidemiologii nově se objevujících zoonóz.

Celým programem nás provázel prof. Mgr. et Mgr.Josef Bryja, Ph.D., který poutavým povídáním děti seznámil s prací výzkumných pracovníků v terénu, zejména s poznatky z Afriky, ale také neúnavně odpovídal na otázky, kterými jej děti se zájmem zaplavovaly, zároveň jsme si mohli prohlédnout i výstavu fotografií a plakátů s živočichy.

Akce byla velmi zajímavá a poučná.

Při zpáteční cestě jsme využili i toho, že jsme se přiblížili od naší školy více k centru našeho města a v rámci projektové výuky spojili svoji cestu s návštěvou místního hřbitova, abychom si v těchto dnech připomněli i tradici vzpomínky na naše zemřelé. Každá třída tak symbolicky zapálila svíci a do školy jsme odcházeli všichni obohaceni a spokojeni z hezky prožitého dopoledne.

Beseda o výzkumu a přírodě v Africe

Dnes je sobota 27. 4. 2024