Na zkušenou ve školách v Irsku

V rámci programu Erasmus+ jsem měla možnost poznat 3 různé školy v Irsku.

Vzdělávací systém v této zemi se od českého značně liší. Děti začínají se školní docházkou již v pěti letech. Vyučování začíná později, většinou mezi 8:30 – 9:00, ale také později končí, děti jsou tak ve škole do 15:00 – 15:30. Kromě státních a soukromých škol zde najdeme i církevní školy, které jsou čistě dívčí nebo chlapecké. Povinností je nosit školní uniformu, nechybí také žákovská knížka, která však spíše připomíná pořádnou knihu. Všechny děti se povinně učí irsky, ač tímto původním jazykem již běžně doma nemluví.

Irsko je země s krásnou přírodou, ne nadarmo je nazývána smaragdovým ostrovem, počasí se mění každou chvíli, často fouká vítr. Irové jsou na svůj původ, zemi a tradice náležitě hrdí, většinou jsou velmi srdeční a komunikativní.

Erasmus+ je skvělou příležitostí k rozšíření profesionálních dovedností a načerpání nové inspirace, je také zajímavé vidět práci zahraničních kolegů, prodiskutovat s nimi co kde funguje a s jakými výzvami se potýkají.

Dublin

Dnes je sobota 27. 7. 2024