Výměnný pobyt v Medzilaborcích

23. – 26. dubna

Minulý rok jsem měla možnost ubytovat kamarádku z Medzilaborců. Tento rok jsem se konečně dočkala a jela jsem já na Slovensko. Cesta byla sice dlouhá, ale i zábavná. Všichni jsme byli natěšení a zvědaví na své kamarády. Měla jsem z nové rodiny trochu strach, ale ukázalo se, že úplně zbytečně. Byli moc milí, vstřícní a hlavně sympatičtí. Chodili jsme na procházky a Míša mi ukazovala vesnici Ňagov a její okolí, které jsem dodnes neznala. Všechno to tak rychle uteklo a nastal den loučení. Byla jsem velmi smutná a přála jsem si ještě pár dní zůstat. Moc se mi na Slovensku líbilo. Doufám, že se s Míšou ještě někdy uvidíme a prožijeme spolu tolik zážitků jako na tomto výměnném pobytu. Jsem ráda, že se mi naskytla takováto příležitost, a chtěla bych poděkovat všem, kteří nám umožnili se podívat do nových krajů a poznat nové lidi.

Veronika Macháčková

Ve dnech 23. – 26. dubna jsem se zúčastnil výměnného pobytu v Medzilaborcích. Jel jsem navštívit svého kamaráda Jakuba, který byl v rámci výměny u nás doma minulý rok. Na Slovensko jsem se těšil. Po příjezdu na místo mě přivítal Kuba i se svojí maminkou. Druhý den jsme se zúčastnili výuky ve škole. Největší překvapení pro mě bylo, že jedna jeho spolužačka má v sedmé třídě dítě. A takových bylo ve škole více. Večer se konala diskotéka, na kterou se dobývaly romské děti, kterých je v Medzilaborcích opravdu hodně. Další den jsme byli na prohlídce Muzea moderního umění Andyho Warhola, v Muzeu a skanzenu ve Svidníku. Po ukončení společného programu jsme šli s Kubou ven do města. Zjistil jsem, že je zde hodně opuštěných domů. Já osobně bych tam žít nechtěl. Přesto jsem rád, že jsem do výměny škol šel. Kubova rodina je fajn a celý pobyt byl pro mě zajímavou zkušeností.

Josef Móczár